UTPA Logo
 
Department of English

Committees (2011-12)

Academic Program Coordinators

Bill Broz, English Education Coordinator
Colin Charlton, Developmental Program Coordinator
Jonikka Charlton, Writing Program Coordinator
Debbie Cole, Linguistics & MAESL Coordinator
Rebecca Mitchell, Literature Coordinator
Mark Noe, Graduate Program MA-Lit & R/C Coordinator
José Skinner, MFA Program Coordinator

Academic Advisors

Colin Charlton, Undergraduate Advising Coordinator
Mark Noe, Graduate Advisor
José Skinner, MFA Advisor
Debbie Cole, MAESL & Linguistics Advisor
Evert Villarreal, ELA/TExES-prep Advisor
Britt Haraway, Gallery Advisor
Moriah McCracken, Sigma Tau Delta Advisor

Web Master

Colin Charlton

Academic Area Committees

Creative Writing Committee

Jean Braithwaite
Britt Haraway
Emmy Perez
José Skinner
Philip Zwerling

Linguistics Committee

Pamela Anderson-Mejías
Deborah Cole
Laurence Dambreville
Minhee Eom
Ed Heckler
Yong Lang

Literature Committee

David Anshen
Linda Belau
Ed Cameron
Matt Christensen
Clay Daniel
Lee Hamilton
Rob Johnson
Doug LaPrade
Jacob McDonie
Marci McMahon
Caroline Miles
Rebecca Mitchell
Lynda Nuss
Mike Reed
Gary Schneider
Shawn Thomson

Rhetoric Committee

Danika Brown
Colin Charlton
Jonikka Charlton
Chris Keller
Moriah McCracken
Mark Noe

Program Committees

Writing Program Committee

Jonikka Charlton
Amy Cummins
Moriah McCracken
Sharia Phillips

Graduate Programs Committee

Danika Brown
Matt Christensen
Yong Lang
José Skinner
Mark Noe

Other Standing Committees

Assessment Committee

Jonikka Charlton
Minhee Eom
Adelle Mery
Mark Noe
José Skinner
Shawn Thomson
Rebecca Mitchell

Carl Grantz English Scholarship Committee

Bill Broz
Ed Cameron
Clay Daniel

Curriculum Committee

David Anshen
Jean Braithwaite
Danika Brown
Lee Hamilton
Chris Keller
Doug LaPrade
Yong Lang
Melynda Nuss
Gary Schneider

ELA/TExES Certification Committee

Minhee Eom
Amy Cummins
Chris Keller
Evert Villarreal

English Education Committee

Jean Braithwaite
Bill Broz
Deborah Cole
Amy Cummins
Moriah McCracken
Marci McMahon

Guest Lecturers Committee

Linda Belau
Marianita Escamilla
Caroline Miles
Emmy Pérez

Handbook Committee

Ed Cameron
Lee Hamilton
Ed Heckler
Marci McMahon
Caroline Miles
Emmy Pérez
Karen Taylor

Lecturer Committee

Amy Becker-Chambless
Laurence Dambreville
Kyoung Lee
Adelle Mery
Karen Taylor
Danika Brown-ex officio (elected Tenured or tenure-track faculty member)
____________-ex officio (elected Tenured or tenure-track faculty member)

Library Committee

Bill Broz
Shoney Flores
Alan Goren
Rob Johnson
Jacob McDonie
Kamala Platt
Mike Reed

MA Literature Comprehensive Exam Committee

TBA

Ad Hoc Committees

Teaching Effectiveness Committee

Linda Belau
Jonikka Charlton
Debbie Cole
Theron Francis
Phil Zwerling

Annually Elected Committees

Annual Review (Merit) Committee

Linda Belau--chair
Clay Daniel
Gary Schneider

Tenure/Promotion/PTR Committee

Jonikka Charlton--Chair
David Anshen
Colin Charlton
Yong Lang
Caroline Miles
José Skinner

Search Committees

Applied Linguistics Search

Jean Braithwaite
Debbie Cole
Amy Cummins
Minhee Eom
Yong Lang

Rhetoric, Composition, and Literacy Studies Search

Danika Brown--Chair
Minhee Eom
Chris Keller
Mark Noe
Bill Broz

Lecturer

Jonikka Charlton--Chair
Colin Charlton
Adelle Merry
Sharia Phillips
Moriah McCracken

1201 W. University Drive Edinburg, TX 78539-2999
956/665-UTPA  1-866-441-UTPA
UTPA Bronc